Правилно почистване на септична яма
Септичните ями са малки устройства, които се използват за механично и биологично пречистване на малки обеми отпадъчни води. В такива съоръжения фекалните и битовите отпадъчни води се защитават и след това се пречистват анаеробно. Тези процеси са придружени от валежи.
Битовите и фекални отпадъчни води, постъпващи в септичната яма, са защитени на първо място. В този случай окачените в тях примеси се утаяват на дъното. Тази утайка, ферментираща дълго време под въздействието на анаеробни бактерии, в крайна сметка се превръща в утайка. След това избистрената отпадъчна вода попада във филтърната ямка и след това попада в дренажната мрежа. От там се разпределя равномерно и попада в почвата. Но образуваната утайка не напуска септичната яма и тя трябва периодично да се отстранява от там.
Методи за почистване на септични ями
Септичните ями се почистват поне веднъж годишно, оставяйки около 20% от утайките, така че отпадъчните води, които влизат в септичната яма, изчистена от утайките, ферментират по-бързо. Този остатък съдържа анаеробни бактерии, които бързо колонизират отпадъчните води. Ако премахнете цялата утайка, ще отнеме известно време, докато се образуват нови бактерии.
Ако септичната яма е проектирана по такъв начин, че в нея има утаителни тръби, тогава излишната утайка под действието на хидростатично налягане през тези тръби се отстранява от септичната яма. Ако няма такива тръби, утайките се отстраняват с помощта на вакуумна помпа през специални тръби или с помощта на канализационни машини.
Ако септична яма е инсталирана и експлоатирана правилно, нейните тръбопроводи не изискват редовно почистване и те се почистват само в случай на запушвания. Ако дължината на канализационния тръбопровод е повече от 5 метра или има завои, той трябва да бъде оборудван с наблюдателен кладенец, през който е удобно не само да се следи състоянието на тръбопровода, но и да се почиства. Канализационните тръби трябва редовно да се диагностицират, за да се предотврати запушването на системата.